Licensed to Lakeside Swim Club                        HY-TEK's MEET MANAGER 4.0
                     2013 Long Course Mini Meet - 7/7/2013                     
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katrina Edwards           22 Swim Kentucky             NT      36.79  
  2 Patricia Baldwin          23 Swim Kentucky             NT      45.24  
 
Women 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patricia Baldwin          23 Swim Kentucky             NT    4:06.76  
                2:02.66   4:06.76 (2:04.10)                                        
 
Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katrina Edwards           22 Swim Kentucky             NT    1:46.64  
  2 Patricia Baldwin          23 Swim Kentucky             NT    2:13.30  
 
Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katrina Edwards           22 Swim Kentucky             NT      49.50  
  2 Patricia Baldwin          23 Swim Kentucky             NT    1:04.75  
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amy Benton                39 Swim Kentucky             NT      41.19  
 -- Susan Buchino             38 Swim Kentucky             NT         NS  
 
Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amy Benton                39 Swim Kentucky             NT    3:50.32  
                1:55.43   3:50.32 (1:54.89)                                        
 
Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amy Benton                39 Swim Kentucky             NT    1:51.30  
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amy Benton                39 Swim Kentucky             NT      50.40  
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shlomit Schaal            42 Swim Kentucky             NT      39.55  
 
Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shlomit Schaal            42 Swim Kentucky             NT    1:42.01  
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shlomit Schaal            42 Swim Kentucky             NT      41.15  
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon Thomas            46 Swim Kentucky             NT      32.20  
 
Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Susan Ehringer            45 Swim Kentucky             NT    3:57.08  
                1:54.67   3:57.08 (2:02.41)                                        
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Susan Ehringer            45 Swim Kentucky             NT    2:12.69  
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cindy Ciampa-Wise         53 Swim Kentucky             NT      34.64  
  2 Laurie Grimes             50 Swim Kentucky             NT      35.90  
  3 Mindy Johns               52 Swim Kentucky             NT      40.42  
  4 Nancy Postlewait          52 Swim Kentucky             NT      41.02  
  5 Pamela Luebbe             50 Swim Kentucky             NT      41.45  
 
Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cindy Ciampa-Wise         53 Swim Kentucky             NT    3:05.29  
                1:32.47   3:05.29 (1:32.82)                                        
  2 Caroline Donnelly         51 Swim Kentucky             NT    3:11.88  
                1:33.96   3:11.88 (1:37.92)                                        
  3 Amy Pope                  53 Swim Kentucky             NT    3:20.64  
                1:37.39   3:20.64 (1:43.25)                                        
 -- Mindy Johns               52 Swim Kentucky             NT         NS  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caroline Donnelly         51 Swim Kentucky             NT    1:38.97  
  2 Cindy Ciampa-Wise         53 Swim Kentucky             NT    1:39.44  
  3 Amy Pope                  53 Swim Kentucky             NT    1:41.96  
  4 Mindy Johns               52 Swim Kentucky             NT    1:48.59  
  5 Nancy Postlewait          52 Swim Kentucky             NT    1:57.38  
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cindy Ciampa-Wise         53 Swim Kentucky             NT      37.66  
  2 Pamela Luebbe             50 Swim Kentucky             NT      40.58  
  3 Mindy Johns               52 Swim Kentucky             NT      46.62  
  4 Nancy Postlewait          52 Swim Kentucky             NT      50.20  
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norah Kute                55 Swim Kentucky             NT      41.95  
 
Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mary Curl                 56 Swim Kentucky             NT    3:17.23  
 
Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mary Curl                 56 Swim Kentucky             NT    1:42.69  
  2 Sallie DiLaura            55 Swim Kentucky             NT    2:08.69  
 
Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norah Kute                55 Swim Kentucky             NT      50.38  
 
Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patsy Kaelin              62 Swim Kentucky             NT    1:06.99  
 
Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patsy Kaelin              62 Swim Kentucky             NT    3:50.23  
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vicki Catlin              69 Swim Kentucky             NT      50.00  
 -- Linda Hubbuch             68 Swim Kentucky             NT         NS  
 
Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Linda Hubbuch             68 Swim Kentucky             NT    4:16.40  
                2:06.94   4:16.40 (2:09.46)                                        
 
Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 William Kolb              18 Swim Kentucky             NT      26.70  
 
Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 William Kolb              18 Swim Kentucky             NT    1:23.78  
 
Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 William Kolb              18 Swim Kentucky             NT      29.65  
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rory Gillman              36 Swim Kentucky             NT      31.89  
  2 Daniel Stephen            35 Swim Kentucky             NT      33.01  
 
Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rory Gillman              36 Swim Kentucky             NT    3:21.20  
                1:37.88   3:21.20 (1:43.32)                                        
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rory Gillman              36 Swim Kentucky             NT    1:44.09  
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rory Gillman              36 Swim Kentucky             NT      38.88  
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 C J Rushman               41 Swim Kentucky             NT      30.99  
 
Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 C J Rushman               41 Swim Kentucky             NT    3:30.04  
                1:42.05   3:30.04 (1:47.99)                                        
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 C J Rushman               41 Swim Kentucky             NT    1:23.68  
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 C J Rushman               41 Swim Kentucky             NT      33.89  
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Luebbe              46 Swim Kentucky             NT      27.85  
  2 Maor Schaal               45 Swim Kentucky             NT      34.33  
  3 Larry Marko               47 Swim Kentucky             NT      46.47  
 
Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Maor Schaal               45 Swim Kentucky             NT         NS  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Luebbe              46 Swim Kentucky             NT    1:22.83  
  2 Larry Marko               47 Swim Kentucky             NT    1:50.86  
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Luebbe              46 Swim Kentucky             NT      31.22  
  2 Maor Schaal               45 Swim Kentucky             NT      35.17  
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard Carrico           54 Swim Kentucky             NT      38.57  
 -- Mike Johmann              51 Swim Kentucky             NT         NS  
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Mike Johmann              51 Swim Kentucky             NT         NS  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dan Mattingly             50 Swim Kentucky             NT    1:26.01  
 -- Mike Johmann              51 Swim Kentucky             NT         NS  
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dan Mattingly             50 Swim Kentucky             NT      31.10  
 -- Mike Johmann              51 Swim Kentucky             NT         NS  
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David Buttery             55 Swim Kentucky             NT      31.93  
  2 Jimbo Martin              55 Swim Kentucky             NT      33.15  
  3 Charles Meisner           58 Swim Kentucky             NT      39.37  
 -- Kevin Scarbough           58 Swim Kentucky             NT         NS  
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jimbo Martin              55 Swim Kentucky             NT    3:19.25  
                1:38.57   3:19.25 (1:40.68)                                        
  2 Charles Meisner           58 Swim Kentucky             NT    3:40.11  
                1:47.08   3:40.11 (1:53.03)                                        
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jimbo Martin              55 Swim Kentucky             NT    1:38.79  
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles Meisner           58 Swim Kentucky             NT      37.22  
  2 Jimbo Martin              55 Swim Kentucky             NT      41.05  
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Pendleton         61 Swim Kentucky             NT      33.06  
  2 Tom Mester                62 Swim Kentucky             NT      40.30  
 
Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tom Mester                62 Swim Kentucky             NT    3:56.82  
                1:55.73   3:56.82 (2:01.09)                                        
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Pendleton         61 Swim Kentucky             NT    1:40.41  
  2 Tom Mester                62 Swim Kentucky             NT    1:56.38  
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Pendleton         61 Swim Kentucky             NT      37.84  
  2 Tom Mester                62 Swim Kentucky             NT      41.73  
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Theodore Wathen           66 Swim Kentucky             NT      37.06  
  2 Keith Meiklereid          69 Swim Kentucky             NT      37.78  
  3 Robert Rueff              67 Swim Kentucky             NT      40.64  
  4 Woody Turrentine          65 Swim Kentucky             NT      46.58  
 
Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Rueff              67 Swim Kentucky             NT    4:02.25  
                2:02.93   4:02.25 (1:59.32)                                        
 
Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Theodore Wathen           66 Swim Kentucky             NT    1:51.00  
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Theodore Wathen           66 Swim Kentucky             NT      51.48  
  2 Woody Turrentine          65 Swim Kentucky             NT      53.95  
  3 Robert Rueff              67 Swim Kentucky             NT    1:00.94  
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanley Bearden           70 Swim Kentucky             NT      45.64  
  2 Larry Isom                73 Swim Kentucky             NT      46.76  
 
Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ralph Johanson            73 Swim Kentucky             NT    4:25.56  
                2:08.81   4:25.56 (2:16.75)                                        
 
Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ralph Johanson            73 Swim Kentucky             NT    1:51.57  
 
Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Stanley Bearden           70 Swim Kentucky             NT         NS  
 
Women 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Kentucky Masters  'A'                             NT   11:21.80  
     1) Pam Martin W56                  2) Caroline Donnelly W51          
     3) Mary Curl W56                   4) Amy Pope W53                   
                1:17.92   2:40.90 (2:40.90)   4:04.37 (1:23.47)   5:33.13 (2:52.23)
      6:59.68 (1:26.55)   8:33.86 (3:00.73)   9:54.57 (1:20.71)  11:21.80 (2:47.94)
 
Men 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Kentucky Masters  'A'                             NT   12:14.23  
     1) Theodore Wathen M66             2) Mike Johmann M51               
     3) Robert Rueff M67                4) Michael Pendleton M61          
                1:30.89   3:07.62 (3:07.62)   4:29.69 (1:22.07)   7:34.07 (4:26.45)
                                                   10:46.90 ( )        12:14.23 ( )
 
Men 280-319 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Kentucky Masters  'A'                             NT   16:03.61  
     1) Larry Isom M73                  2) Stanley Bearden M70            
     3) Glenn Hubbuch M68               4) Richard Scheu M73              
                1:54.36   3:54.17 (3:54.17)   5:55.07 (2:00.90)                    
            9:51.76 ( )        11:59.32 ( )  13:55.43 (1:56.11)  16:03.61 (4:04.29)
 
Mixed 72-99 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Kentucky Masters  'A'                             NT   11:54.07  
     1) William Kolb M18                2) Patricia Baldwin W23           
     3) Katrina Edwards W22             4) Daniel Stephen M35             
                1:06.20   2:21.94 (2:21.94)   4:02.24 (1:40.30)   5:52.25 (3:30.31)
      7:18.85 (1:26.60)   8:56.38 (3:04.13)  11:54.07 (2:57.69)                    
 
Mixed 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Kentucky Masters  'A'                             NT   11:17.12  
     1) James Luebbe M46                2) Amy Benton W39                 
     3) Shannon Thomas W46              4) Rory Gillman M36               
                1:08.77   2:24.51 (2:24.51)   4:00.61 (1:36.10)   5:43.67 (3:19.16)
      7:02.16 (1:18.49)   8:36.14 (2:52.47)   9:50.91 (1:14.77)  11:17.12 (2:40.98)
  2 Swim Kentucky Masters  'B'                             NT   11:17.61  
     1) Shlomit Schaal W42              2) Maor Schaal M45                
     3) C J Rushman M41                 4) Cindy Ciampa-Wise W53          
                1:32.13   3:14.70 (3:14.70)   4:38.13 (1:23.43)   6:06.98 (2:52.28)
      7:21.27 (1:14.29)   8:39.72 (2:32.74)   9:56.81 (1:17.09)  11:17.61 (2:37.89)
 
Mixed 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Kentucky Masters  'B'                             NT   12:31.86  
     1) Dan Mattingly M50               2) Laurie Grimes W50              
     3) Nancy Postlewait W52            4) David Buttery M55              
                1:21.49   2:49.13 (2:49.13)   4:17.43 (1:28.30)   5:52.26 (3:03.13)
      7:36.15 (1:43.89)   9:34.63 (3:42.37)  10:58.84 (1:24.21)  12:31.86 (2:57.23)
  2 Swim Kentucky Masters  'C'                             NT   12:50.82  
     1) Tom Mester M62                  2) Jimbo Martin M55               
     3) Norah Kute W55                  4) Pamela Luebbe W50              
                1:38.56   3:28.26 (3:28.26)   5:04.40 (1:36.14)                    
            8:09.86 ( )         9:35.69 ( )  11:09.28 (1:33.59)  12:50.82 (3:15.13)
 
Mixed 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Kentucky Masters  'D'                             NT   14:05.21  
     1) Woody Turrentine M65            2) Sallie DiLaura W55             
     3) Linda Hubbuch W68               4) Kevin Scarbough M58            
                1:46.92   3:43.44 (3:43.44)   5:40.79 (1:57.35)   7:43.03 (3:59.59)
      9:29.62 (1:46.59)  11:18.07 (3:35.04)  12:39.42 (1:21.35)  14:05.21 (2:47.14)